Dla kogo kredyty na oświadczenie będzie odpowiednią alternatywą?

Kredyt na oświadczenie może stanowić ciekawą alternatywę dla osób, potrzebujących niewielkiej ilości dodatkowych funduszy na stosunkowo krótki okres kredytowania, którym w pierwszej kolejności zależy na uproszczeniu procedur do minimum oraz tym, którym z różnych względów zależy na nie ujawnianiu swoich dokumentów finansowych. Ale czym właściwie jest kredyt na oświadczenie?

Oświadczenie o dochodach – jedyny wymagany dokument.

Do największych zalet tego typu kredytu należy fakt, że jedyny wymagany dokument, czyli oświadczenie o wysokości dochodów możemy sporządzić samodzielnie. Nie jest w tym przypadku potrzebne jakikolwiek potwierdzenie ze strony pracodawcy. Dokument ten sporządzić możemy zarówno samodzielnie jak i na gotowym druku przygotowanym przez daną instytucja . Zwykle wymagane na oświadczeniu dane to:

  • Informacje takie jak imię, nazwisko, adres czy PESEL
  • Datę oraz miejsce sporządzenia dokumentu
  • Miejsce pracy oraz rodzaj zatrudnienia
  • Wysokość zarobków za dany okres, zwykle trzech miesięcy
  • Podpis wnioskodawcy

Zwykle oświadczenie takie musi zawierać także klauzule dotyczącą świadomości o odpowiedzialności karnej.

Jak działają takie kredyty i czy są jakieś warunki, które trzeba spełnić?

Kredyty tego typu nie różnią się w fundamentalnych kwestiach od innych zobowiązań finansowych. Stąd też, aby móc z nich skorzystać wymagana jest pełna zdolność do czynności prawnych oraz zdolność kredytowa. W praktyce zwykle sprowadza się to do ukończenia 18 roku życia, posiadania dobrej historii kredytowej oraz stałego źródła utrzymania. Dla wielu wygodne jest to, iż o pożyczkę tą możemy starać się zarówno stacjonarnie jak i przez Internet.

Kwota pożyczki oraz okres kredytowania.

Jako iż jest to pożyczka z minimalną liczbą formalności większość podmiotów oferuje ją nowym klientom na kwotę nie większą niż 3-5tys zł. Kwota ta może się zwiększyć w sytuacji, gdy już wcześniej korzystaliśmy z usług danego kredytodawcy. Zwykle maksimum w takich przypadkach jest kwota 15tys zł. Również okres kredytowania będzie zwykle skrócony do maksymalnie 30 dni. Jest to, więc realna alternatywa głównie dla osób, których zaskoczył jakiś niespodziewany wydatek, mających jednak pewność, że daną kwotę będą w stanie oddać stosunkowo szybko.

Author

  • Nauczyciel akademicki i doradca biznesowy. Trener umiejętności miękkich. Realizator funkcji systemowych projektów badawczych. Autor wielu stron internetowych o charakterze edukacyjnym.

One thought on “Dla kogo kredyty na oświadczenie będzie odpowiednią alternatywą?

Dodaj komentarz