Sprzedaż domu – wycena samodzielna czy zlecona ?

Aby szybko, a jednocześnie korzystnie sprzedać dom, trzeba ustalić właściwą cenę jego sprzedaży. Jeśli będzie zbyt wysoka, można mieć pewność, że potencjalnych klientów będzie jak na lekarstwo. Zbyt niska zaś spowoduje, że dom się sprzeda szybko, jednak strata na takiej sprzedaży będzie bardzo duża. Jak wycenić zatem dom, by sprzedać go szybko, ale też korzystnie?

Samodzielna wycena

Można oczywiście dokonać takiej wyceny samodzielnie, posiłkując się ogłoszeniami o sprzedaży podobnych domów w okolicy. Analizując oferty trzeba jednak brać pod uwagę to, że podana w ogłoszeniach cena, może być sumą, którą właściciele chcą za dom otrzymać, nie zaś sumą, jaką warto za danym dom zapłacić. Nie warto więc analizować tylko ogłoszeń indywidualnych. Pewien obraz wartości domów w okolicy mogą dać ogłoszenia z biur nieruchomości. Tu oczywiście także właściciel ustala cenę, jednak specjaliści z biur nieruchomości często jasno określają ile za taki dom może on otrzymać, a sprzedający na taką cenę sprzedaży przystaje . Oferty z biur nieruchomości są więc danymi, którymi można się posiłkować.

Przy samodzielnej wycenie łatwo także zauważyć ,czy nie jest ona zbyt wysoka. Jeśli przez długi czas od zamieszczenia ogłoszeń o sprzedaży żaden kupujący się nie pojawia ani nie dzwoni, to znak, ze cena domu jest zbyt wysoka i aby zachęcić potencjalnych klientów, trzeba ją obniżyć. Jeśli tego nie zrobimy, przez wiele miesięcy możemy nie znaleźć osoby, która podejmie decyzje o zakupie naszego domu.

Zlecenie wyceny domu

Jeśli nie umiemy realnie ocenić wartości domu, rozsądnie jest zgłosić się do rzeczoznawcy majątkowego i zlecić taka wycenę. Jest to oczywiście usługa płatna, jednak warto się na nią zdecydować. Rzeczoznawca majątkowy ma wiedzę na temat tego, jak wycenić dom, potrafi określić jego stan i wszelkie plusy i minusy, które mają wpływ na cenę. Ma też dostęp do danych porównawczych – cen domów sprzedanych w okolicy. Co ważne, ma dostęp do danych o cenach za które sprzedane zostały domy, nie zaś do cen, które znalazły się w ogłoszeniach o sprzedaży. Używając metody porównawczej i uwzględniając plusy i minusy naszego domu, jest w stanie oszacować jego wartość bardzo dokładnie. Wycena domu przez rzeczoznawcę ma tez inną zaletę. Wystawia on stosowny dokument, który można pokazać potencjalnym kupującym. Analizując taki dokument, widzą oni, że podana cena domu nie jest wzięta znikąd, tylko oparta na konkretnych danych, a to może mieć duży wpływ na podjęcie decyzji zakupie domu.

Author

  • Nauczyciel akademicki i doradca biznesowy. Trener umiejętności miękkich. Realizator funkcji systemowych projektów badawczych. Autor wielu stron internetowych o charakterze edukacyjnym.

One thought on “Sprzedaż domu – wycena samodzielna czy zlecona ?

  1. Ja zleciłem sprzedaż swojego domu agencji i jestem bardzo zadowolony. Szczerze mówiąc to nie mam ochoty na zabawę i zastanawianie się kiedy sprzeda się moja nieruchomość. Po prostu warto takie sprawy zlecić profesjonalistom.

Dodaj komentarz